Yaşam

Salih Mirzabeyoğlu kimdir? Salih Mirzabeyoğlu Nasıl ve Ne Zaman Öldü?

Salih Mirzabeyoğlu, İslamcı düşünür, yazar ve şair olarak tanınmaktadır. Salih Mirzabeyoğlu, İBDA-C örgütünün lideri olduğu iddiasıyla 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salih Mirzabeyoğlu’nun hayatı boyunca yazdığı birçok kitap var. Hayatı boyunca birçok davada yargılandı. Peki Salih Mirzabeyoğlu kimdir, mesleği nedir ve aslen nerelidir? Salih Mirzabeyoğlu nasıl ve ne zaman öldü?

Detaylar burada…

Salih Mirzabeyoğlu kimdir?

Asıl adı Salih İzzet Erdis olan Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 yılında Erzincan’da doğdu. İlkokulu 1926’da Eskişehir’de Fatih İlkokulu’nda, ortaöğrenimini 1968’de Atatürk Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk bölümüne girdi ancak okulu bıraktı.

Mirzabeyoğlu, İBDA-C örgütünün başı olmakla suçlandı ve 28 Şubat sürecinde Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 16 yıldır tutuklu olan Mirzabeyoğlu, 2 Mart 2016’da yeniden yargılandıktan sonra beraat etti.

İBDA fikrinin kurucusu olarak bilinen Salih Mirzabeyoğlu, aynı zamanda İslamcı bir düşünür, yazar ve şairdi.

Salih Mirzabeyoğlu Nasıl ve Neden Öldü?

Salih Mirzabeyoğlu, 68 yaşında beyin kanaması geçirerek Yalova Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 7 Mayıs 2018’de beyin ölümü gerçekleşen Mirzabeyoğlu, tedavi gördüğü Dr. 16 Mayıs 2018.

Vasiyeti üzerine Necip Fazıl Kısakürek’in Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki kabri yanına defnedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu